Що таке соноеластографія?
В останні кілька років у провідних країнах світу набула поширення нова методика ультразвукового дослідження - еластографія. Цей метод ще називають "дистанційною пальпацією" - тобто визначенням еластичності тканин і органів "на дотик". Пальпація - відомий з часів Гіппократа інформативний метод дослідження, заснований на відчутті дослідником різних станів тканин і органів хворого при їх промацуванні. Сучасна пальпація за допомогою УЗД - соноеластографія - дозволяє, оцінюючи еластичні характеристики тканин, визначити структуру і характер виявленого утворення.
Соноеластографія -це інноваційний метод оцінки щільності тканин за допомогою УЗД для діагностики онкологічних захворювань на ранній стадії і диференціації діагнозу. В основі методу лежить різна еластичність тканин доброякісних і злоякісних пухлин, яку можна оцінити за допомогою УЗД. При ритмічному несильному натисканні спеціальним ультразвуковим датчиком на поверхнево розташований орган (щитовидна і молочні залози, лімфатичні вузли), поширюється і відбивається хвиля, відображаючи на моніторі стан еластичності (жорсткості) тканин. Незважаючи на те, що ультразвукове дослідження не відповідає 100% на питання злоякісне це утворення або доброякісне, соноеластографія дозволяє з великим ступенем імовірності запідозрити або виключити онкопроцес.
Де застосовують соноеластографію?
Метод широко застосовується в діагностиці утворень поверхневих органів. Соноеластографія дає можливість більш точно визначити істинні розміри пухлини і оцінити ступінь поширення її в навколишні тканини, провести диференціальну діагностику доброякісних і злоякісних утворень.
Які органи можна досліджувати за допомогою соноеластографіі?
Метод застосовується для діагностики пухлинних і запальних патологій в:
- поверхневих (м'яких) тканинах,
- лімфатичних вузлах,
- щитовидній залозі,
- молочній залозі,
- органах мошонки.
Що може служити показанням до соноеластографіі?
- Молочні залози: визначення природи об'ємних утворень молочної залози, диференціальна діагностика кісти з густим вмістом і фіброаденоми.
- Щитовидна залоза: уточнення природи утворень в залозі, диференціальна діагностика колоїдних кіст, аденом і раку.
- М'які тканини: диференціальна діагностика пухлинних, кістозних і запальних процесів.
Які переваги має метод соноеластографіі?
- Збільшення інформативності звичайного УЗД додатковими даними;
- Можливість виявлення ознак злоякісних утворень без біопсії, що дозволяє знизити кількість діагностичних пункцій. Якщо біопсія необхідна, еластографія дозволяє точніше провести розмітку утворення перед пункцією.
- Менша ступінь суб'єктивної оцінки утворень, ніж при пальпації.
- Безболісність і безпеку для здоров'я пацієнта, що дозволяє призначати дослідження багаторазово.
Спеціальної підготовки пацієнта, дослідження не вимагає.