Європейська якість за доступними цінами
Пн - Пт: 8:30 - 19:00, Сб: 9:00 - 15:00
Зворотній дзвінок
Запит відправлено
Зворотній дзвінок

Записатись на прийом
Запит відправлено
Записатись на прийом

Про щитоподібну залозу та її функції

Це слово походить від грец. «Териос» - щит. Цей орган, що має вигляд щита, вперше був описаний знаменитим лікарем Галеном у II ст. до н.е. Міжнародна назву цього органу внутрішньої секреції - тиреоїдна залоза.

За своєю формою щитовидна залоза нагадує метелика або підкову і розташовується на передній поверхні шиї.

Розміри залози можуть змінюватися навіть у однієї і тієїж ж людини залежно від її функціонального стану; велике значення має кровонаповнення органа.

Щитовидна залоза добре забезпечується кров'ю (вона посідає перше місце серед органів за кількістю крові, що протікає за одиницю часу на одиницю маси).

Щитовидна залоза - найбільший орган ендокринної системи. Вага його до 25 г і залежить від статі (у жінок до 18 г, у чоловіків - до 25 г) і в значній мірі від географічних умов місця проживання. Впливають на вагу щитовидної залози також і характер харчування, кліматичні умови, різні лікарські препарати. Розмір і вага залози дещо більше в осіб, що проживають в географічних районах з низьким вмістом йоду в ґрунті, воді, рослинах.

Гормони щитовидної залози, як відомо, роблять життєво важливий вплив на всі види обміну речовин у всіх органах, насамперед, включаючи серцево-судинну і нервову систему. Від інтенсивності діяльності щитоподібної залози залежать інтенсивність росту і статевого розвитку дітей, їх інтелект, а також емоційний статус людини.

Основні функції щитоподібної залози

Як ми вже говорили, щитовидна залоза, як і інші ендокринні органи, виробляє гормони, що надходять в кровотік. Вона синтезує багаті йодом два гормони - трийодтиронін (Т3) і тетрайодтіронін (тироксин, Т4).

Основними компонентами для створення тиреоїдних гормонів є йод і білковий компонент тирозин - одна з незамінних амінокислот, що надходять в організм з продуктами харчування, а також мікроелемент селен. Ось чому для нормальної гормонотворной функції щитовидної залози потрібне повноцінне харчування з достатнім вмістом в харчових продуктах і йоду, і селену, і білкових речовин, з яких можливе утворення незамінних амінокислот, у тому числі і тирозину.

Щитовидна залоза впливає на жировий, білковий і вуглеводний обмін. При зниженому гормонообразование жирові молекули в більшій кількості перетворяться на холестерин, що сприяє більш швидкому розвитку атеросклеротичних процесів в організмі і, насамперед, у кровоносних судинах серця і головного мозку, що призводить до розвитку інфаркту та інсульту.

Діяльність щитовидної залози, так само як і діяльність будь-якого іншого ендокринного органа, пов'язана з усіма функціями людського організму. Це й зрозуміло, якщо згадати, що в організмі все взаємопов'язано. Ось чому в разі того чи іншого захворювання щитовидної залози не залишаються байдужими багато внутрішніх органів і перш серцево-судинна та нервова системи.