Європейська якість за доступними цінами
Пн - Пт: 9:00 - 19:00, Сб: 9:00 - 15:00
Зворотній дзвінок
Запит відправлено
Зворотній дзвінок

  Записатись на прийом
  Запит відправлено
  Записатись на прийом

   Післяопераційна грижа живота – причини, симптоми, лікування

   У 100% випадків даний вид патології виникає після перенесених операцій на органах черевної порожнини. Час появи післяопераційної грижі (кила) живота у місці старого рубця може варіювати від декількох місяців до 20 років та більше. Все залежить від виду діяльності пацієнта, дотримання рекомендацій лікарів та стану на момент першого втручання. Лікування можливе лапароскопічним (через проколи шкіри) та відкритим (розріз шкіри) методом.

   Схематично зображено грижу живота

   Схематично зображено грижу живота – дефект апоневрозу із вмістом грижового мішка

   Причини

       Ризик виникнення інцизійної грижі живота після ургентних операцій («по швидкій допомозі») складає 12,8%-69% (рекомендації Європейської асоціації герніологів). Основні причини полягають у наступному:

   1. Раніше виконувалась гінекологічна операція (Кесарів розтин, видалення матки із додатками, видалення маткових труб чи яєчників внаслідок гнійного запалення).
   2. Онкологічні втручання на органах черевної порожнини (рак шлунку, товстої кишки, підшлункової залози, печінки, матки).
   3. Травми живота із пошкодженням селезінки, печінки, тонкої та товстої кишки.
   4. Повторні операції з приводу рецидиву грижі живота.

       Також великі роль відіграють дотримання рекомендацій лікарів. Якщо пацієнт після першого хірургічного лікування у наступний 1 місяць одразу приступив до праці, застосовував фізичні навантаження (підіймав вантажі 5 кг та більше), активно займався спортом, харчувався продуктами, що сприяють закрепам (бобові, капуста, чорний хліб, м’ясо) – поява післяопераційної (інцизійної) грижі не забариться.

   Симптоми

       Пацієнти дуже часто самостійно дізнаються про появу дефекту в місці старого рубця на животі. Достатньо просто провести візуальний огляд у дзеркалі. Ключові симптоми грижі живота (як і пахової грижі) після операції наступні:

   1. Видиме випинання у ділянці рубця. Воно може посилюватись та збільшуватись під час натужування або кашлю.
   2. Відчуття дефекту тканин, якщо доторкнутись пальцями до місця вип’ячування.
   3. Помірний дискомфорт під час фізичного навантаження, кашлю, закрепах.
   4. Деформація шкіри живота.
   Післяопераційна грижа. Фото до операції Післяопераційна грижа внаслідок кесарева розтину 20 років тому

       Подібні симптоми післяопераційної грижі свідчать, що в найближчому майбутньому необхідно позбутись цієї проблеми хірургічним шляхом. Так, це не приємна новина, однак проведення операції попереджує найважчі ускладнення – защемлення грижі.

   Лікування

      Загалом існує безліч методик видалення післяопераційної грижі живота. Сконцентруємось на тих, які виконуються у нашому медичному центрі:

   • Лапароскопічна методика. В цьому разі пацієнтові необхідний загальний наркоз; виконується 4-7 малих розрізів шкіри по 1 см. За допомогою спеціальних лапароскопічних інструментів виділяється прямий м’яз живота з обох сторін від листка апоневрозу (міцна тканина, в якій розташовані м’язи). Потім ліквідовується грижовий мішок, вміст якого акуратно гострим шляхом погружається у черевну порожнину. Листок апоневрозу зашивається спеціальною ниткою, що розсмоктується (ми застосовуємо Vicryl 2-0). Встановлюється сітка об’ємом, що перевищує краї дефекту на 3-5 см з кожного боку.
   • MILOS (мінімально інвазивна напіввідкрита під’язева грижепластика) – це достатньо новий метод, створений німецькими хірургами у 2010-х. Суть у тому, що в проекції грижевого дефекту на шкірі виконується розріз 4-5 см. Виділяється грижевий мішок руками гострим шляхом. Потім за допомогою ендоскопу та лапароскопічних інструментів (без введення вуглекислого газу у порожнину живота) виділяється місця під м’язами для постановки імпланту. Часто ми бачимо органи, що потрапили у грижу і занурюємо їх в черевну порожнину. Тоді листок очеревини (це така тонка плівка, що покриває всі наші органи) ушивається ниткою, що розсмоктується через 6 місяців. Встановлюється сітка уже під візуальним контролем без камери. Імплант покривається прямими м’язами живота, апоневроз ушивається ниткою, що не розсмоктується (ми використовуємо Prolene 1 або 0). Шкіри зашивається косметичним швом. Обов’язково встановлюємо дренаж у ділянку сітки.
   Сітка при операції пластики грижі живота Встановлення сітки при післяопераційній грижі через малий розріз шкіри по методиці MILOS
   • Відкрита методика. Вона тісно переплітається із попереднім варіантом. Із важливих відмінностей – тут розріз набагато більший. Відповідно і реабілітаційний період важчий. Цю методику лікування ми застосовуємо лише в невідкладних ситуаціях.

       Перевагу звичайно надаємо лапароскопічним методам, однак найбільш часто для пластики післяопераційних гриж живота застосовуємо методику MILOS.

   Реабілітація

        Повноцінне відновлення після будь-якої хірургічної маніпуляції потребує часу та зусиль пацієнта. У випадку лікування інцизійних гриж пацієнтам необхідно усвідомити наступні важливі аспекти:

   1. Будь-яка операція може мати ускладнення. Ми намагаємось знизити їх до мінімального рівня. Інколи зустрічаються рецидиви (до 30% випадків), кишкові непрохідності, пошкодження кишки чи інших органів, інфекція в області рани чи сітки (4,5% випадків). Деколи навіть потрібно видаляти сітку, щоби загоїлась рана (1,6% випадків).
   2. Відновлення повинно тривати 4 тижні і більше. Немає суттєвої різниці, який метод обрано, для загоєння тканин в області сітки необхідний час. Зазвичай необхідно 2-3 тижні для початкової фіксації сітки власними тканинами. Потім остаточне загоєння триватиме до 6 місяців. Критично важливі – перші тижні, які необхідно провести у спокої, без навантажень, різких рухів, вірусних захворювань та закрепів.
    Вигляд рани наступної доби після операції грижепластики
   3. Обов’язково необхідно використовувати бандажний пояс (ми його надаємо). В Європейських рекомендаціях його застосування не є доведено ефективним, однак на наш погляд пацієнтам значно легше провести ранній післяопераційний період. Також бандаж послаблює больові відчуття.
   4. Дієта має значення, адже вона унеможливлює появу закрепів. Пацієнтові показано вживати у перші дні рідку їжу (кисіль, суп, компоти, салат із червоного буряка, печені яблука). Потім поступового після появи перших випорожнень додавати до раціону звичну їжу. Також важливо харчуватись 5-6 разів у день та малими порціями.

       Дотримання усіх настанов забезпечить швидкий та безболісний реабілітаційний період. Пластика післяопераційної грижі живота – складний процес, який ми допоможемо вам пройти із найменшими больовими відчуттями. Не варто відкладати виконання операції.